Kroplowy tester wody basenowej - chlor i pH

Brak oceny
81 zł 66 zł bez VAT 81 zł / 1 szt.
Na składzie

Do poprawnej troski o wodę basenową przy użyciu klasycznych preparatów chlorowych ten tester jest koniecznością. Ogólnie obowiązuje zasada, że do osiągnięcia czystej i stale wolnej od przeciwwskazań higienicznych wody, zawartość aktywnego chloru powinna być utrzymywana w granicach 0,3 - 0,6 mg/l. Dla wartości pH z zasady zaleca się granice 7,2 - 7,6. W tym zakresie mamy największe działanie preparatów chlorowych bez skutków ubocznych. Zawartość chloru i wartości pH trzeba okresowo mierzyć (co najmniej 2x w tygodniu, a przy wyższych temperaturach wody i częściej).

Opcje dostawy
Kategoria: Chemia basenowa
Waga: 0.128 kg
Płatność przy odbiorze
Płatność przy odbiorze
TOP jakość
TOP jakość
TOP cena
TOP cena

Tester dostarcza się w plastikowym blistrze i zawiera on odczynniki, kubki, karty z zalaminowanymi barwnymi standardami, instrukcję użytkowania i informacje techniczne.

 

Oznaczanie chloru:

Wykonanie: porównanie na karcie ze standardami 0,2 - 0,3 - 0,5 - 1,0 - 1,5 - 2,0 - 3 - 5 -10 mg/l

Odczynniki: C1 (120 oznaczanie), C2 (120 oznaczanie)

Oznaczanie pH:

Wykonanie: porównanie na karcie ze standardami 6,2 - 6,5 - 6,8 - 7,1 - 7,4 - 7,7 - 8,0 - 8,5

Odczynniki: pH (120 oznaczanie)

Okres gwarancyjny: 24 miesiące

Wymiary: 13,5x13,5x3,8 cm (Sz. xWys. xGł.)

Całkowity ciężar: 128 g

Oznaczanie całkowitego (aktywnego) chloru jest najbardziej podstawową kontrolą pracy basenów publicznych i rodzinnych. Zasadniczo nie można polecić korzystania z testerów z metodą DPD w  uproszczonej wersji, kiedy oznacza się tylko chlor wolny. Chodzi praktycznie o wszystkie zagraniczne testery DPD, które do oznaczenia chloru dozują tylko jeden odczynnik (tabletkę).

 

Norma ČSN ISO 7393 podaje następujące formy chloru:

Chlor całkowity (aktywny) = chlor wolny + chlor związany

Wolny chlor jest to ten chlor, który na bieżąco dozuje się do wody. Z testerem można wykonać orientacyjne oznaczanie zaraz po dodaniu odczynników i bez czekania (reakcja ze związanym chlorem jest powolna).

Związany chlor jest tą częścią chloru, która w wodzie jest nietrwale związana z substancjami azotowymi, które są wprowadzane do wody głównie jako składniki potu i moczu wydzielane z ludzkiego ciała. Chlor związany chlor pozostaje aktywny do celów dezynfekcyjnych, ale przy większych stężeniach (ponad 0,3 mg/l) jest szkodliwy dla zdrowia - wodę w basenie dobrze jest potem „rozcieńczyć” czystą wodą. Związany chlor nie jest bezpośrednio oznaczany, jego zawartość oblicza się jako różnicę – chlor całkowity minus chlor wolny.

Chlor całkowity (aktywny) jest sumą chloru wolnego i związanego. Za pomocą testera oznacza się go po odczekaniu 2 minuty od dodania odczynników, aby chlor związany również zareagował.

Oznaczenie tylko chloru wolnego prowadzi do przechlorowania i doprowadzenia wody do stanu szkodliwego dla zdrowia i to szczególnie w przypadkach, kiedy użytkownik „oszczędza“ wodę i nie dokonuje jej częściowej wymiany. Z praktyki są znane przypadki, kiedy tester DPD wskazywał na przykład wartość 0,1 mg/l chloru (wolnego), przy czym zawartość całkowitego aktywnego chloru była wielokrotnie większa, często nawet 2 mg/l. W wodzie pozostawały na przykład niewykryte niecałe 2 mg/l chloru związanego, a obecnie rozporządzenie nr 238/2011 Sb. dopuszcza dla basenów pływackich nieprzekraczalne 0,3 mg/l.

Jeżeli dla uproszczenia ma się tylko wykonywać jedno oznaczanie chloru, to powinien to być chlor całkowity. Jeżeli jego zawartość będzie utrzymywana w zwykłych granicach 0,3 – 0,6 (– 0,9) mg/l, a część wody zależnie od obciążenia basenu będzie okresowo wymieniana, zapobiegnie się niekontrolowanemu wzrostowi zawartości chloru związanego.

 

Bądź pierwszą osobą, która napisze opinię do tego produktu.

Nie wypełniaj tego pola:

Kontrola bezpieczeństwa